Borowa Szczyt znajdujący się na terenie Wałbrzycha, jest zaliczany do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Do Korony Gór Polskich zaliczany jest leżący po przeciwnej stronie Wałbrzycha Chełmiec, choć nie jest on w cale najwyższy.
Na Borową można dojść od kilku stron.
Opcja 1.
Czerwony szlak z Wałbrzycha, który zaczyna się w okolicy wiaduktu kolejowego w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze i stromymi podejściami prowadzi na sam szczyt. Szlak ten wiedzie gęstym lasem i należy być czujnym ponieważ często krzyżuje się z leśnymi drogami a oznaczenie pozostawia wiele do życzenia. Idąc tą drogą po ok. 1 h 15 min zdobędziemy szczyt i jak to w Górach Wałbrzyskich bywa nie obędzie się bez sporego zmęczenia.
Opcja 2.
Miejsce startu takie samo jak przy opcji nr 1 ale tym razem wybieramy szlak żółty do Przełęczy pod Borową. Szlak z pewnością bardziej atrakcyjny niż wejście czerwonym. Powodów jego atrakcyjności jest kilka. Po 1 zaraz na początku drogi mamy okazję zwiedzić ruiny zamku Nowy Dwór pokonując strome lecz krótkie podejście. Powód 2 sporo ciekawych widoków na Borową, Suchą, Wołowiec. Powód 3 po drodze mijamy atrakcyjną widokowo Przełęcz Kozią i Przełęcz pod Borową.
A więc start pod Wiaduktem kolejowym i szlakiem żółtym na zamek. Dalej strome i mozolne podejście na Przełęcz Kozią, następnie krótki odcinek do Przełęczy pod Borową. Z tego miejsca zmieniamy szlak na czerwony i zaczynamy podejście pod szczyt. Początek bardzo stromy i żwirowy później nieco się wypłaszcza. Wejście na szczyt powinno zająć ok. 1 h 30min.
Opcja 3.
Ta opcja na wejście dedykowana jest wędrowcom idącym z Andrzejówki bądź Rybnicy Leśnej. Z tamtej strony należy wybrać szlak zielony, prowadzący przez wieś Kamionki a następnie przez las do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym z Opcji nr 1
Opcja 4.
Dla ludzi wędrujących z Andrzejówki jest też możliwość dojścia na Borową szlakiem niebieskim przez Turzynę, Jeleniec, Rogowiec, Rybnicą Małą, Jałowiec Mały aż do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym z opcji nr 2. Szlak ten dla bardziej wytrwałych i zaprawionych turystów ale warto wybrać się tym szlakiem ponieważ widoki zapierają dech w piersiach.
Opcja 5.
Szlak zajobów.
Jak można przeczytać w opisie wyprawy w Góry Wałbrzyskie i Kamienne zajoby wybrały zupełnie inną drogę na Borową. W związku z barakami prowiantu wyruszyliśmy z Andrzejówki szlakiem zielonym w stronę Rybnicy, dalej drogą do Wałbrzycha do najbliższego sklepu w dzielnicy Glinik.
Samo podejście na Borową zaczęliśmy w okolicy pętli autobusowej skręcając w ulicę Spadzistą na osiedle domków jednorodzinnych, która po kilkuset metrach zamienia się w leśną drogę i prowadzi do przez las, pieknymi polanami z widokiem na Wałbrzych i Chełmiec.
Tym leśnym duktem docieramy do szlaku Czerwonego z opcji nr 1 i ostrym podejściem zdobywamy szczyt. Do dobrego poruszania się po nieoznakowanych leśnych drogach niezbędna będzie dokładna mapa i dobra orientacja w terenie.
Szczyt.
Sam szczyt jak to często bywa w Sudetach mimo, że jest najwyższy to nic z niego nie zobaczymy bo jest porośnięty gęstym lasem. Na szczycie Borowej niewielka polanka podobna do tej na Waligórze, miejsce na ognisko i kamienne pozostałości (być może oznaczenia szczytu). Na szczycie brakuje nawet tabliczki z nazwą. Widoków dostarcza natomiast samo wejście na Borową. Ze szlaku czerwonego z Podgórza często prześwituje widok na kotlinę Wałbrzyską i Masyw Chełmca. Ze szlaku żółtego jak napisałem przy opcji nr 2 są również ciekawe widoki.