30. Masyw Śnieżnika – Śnieżnik (1425 m n.p.m.)

Korona Sudetów Polskich

P1050299Śnieżnik (Korona Sudetów Polskich, Korona Sudetów, Korona Gór Polskich) – Góra znajduje się w południowej części Kotliny Kłodzkiej i leży na granicy czesko-polskiej. Jest to drugi po Śnieżce najwyższy szczyt pasma górskiego w sudetach. Infrastruktura w tym miejscu jest średnio rozwinięta, kiedyś w pobliżu szczytu po czeskiej stronie istniało schronisko, obecnie jest kupą gruzów. Po stronie polskiej znajduje się mocno oblegane przez turystów schronisko „Na Śnieżniku”, jednak brak mu odpowiedniego klimatu górskiego.

Wejście na Śnieżnik to praktycznie całodniowa wyprawa, na którą można się wybrać z czterech różnych stron świata.Najłatwiejsza i najszybsza trasa prowadzi z Klecienka, gdzie spokojnie można zaparkować samochód, a po drodze idąc żółtym szlakiem zobaczyć zamknięty kamieniołom i Jaskinię Niedźwiedzią.

P1050261

Zamknięty kamieniołom

P1050265

Jaskinia niedźwiedzia – wejście

Od Jaskini Niedźwiedziej szlak prowadzi drogą asfaltową, a następnie skrótem wzdłuż strumienia górskiego. Jest to najłatwiejsza trasa prowadząca w stronę schroniska.

Druga równie łatwa trasa prowadzi z Międzygórza, które same w sobie jest atrakcją, gdyż jest tu sporo do zobaczenia. Ja polecam iść z Międzygórza trochę na około na Śnieżnik. Czerwonym szlakiem znad Wodospadu Wilczki do Ogrodu Bajek, a później żółtym do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej.

Ogród bajek

Ogród bajek

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki

Widok z Sanktuarium na Czarną Górę oraz Śnieżnik

Widok z Sanktuarium na Czarną Górę oraz Śnieżnik

Stamtąd zielonym szlakiem (mocno pod górę) aż na Czarną Górę, gdzie znajdziemy przekaźnik i wieżę widokową, a potem czerwonym szlakiem, przez Żmijową Polanę i Mariańskie skały(świetny widoczek) do Schroniska Na Śnieżniku.

Wiata na Żmijowej Polanie

Wiata na Żmijowej Polanie

Widok z Mariańskich Skał

Widok z Mariańskich Skał

Schronisko na Śnieżniku

Schronisko na Śnieżniku

Najtrudniejsza trasa na Śnieżnik wiedzie z Międzylesia, gdzie podejście jest na prawdę trudne, choć też urokliwe. Po drodze możemy wejść na Trójmorski Wierch oraz Mały Śnieżnik. Dla zdobywców wszelkiej maści koron polecamy Śnieżnik atakować z Bielic(minimum dwa dni). Po drodze zdobywamy Kowadło(KGP-najwyższy szczyt Gór Złotych), Smrk(KS – najwyższy szczyt Rychlebskich hor), Potawną(KSP -najwyższy szczyt Gór Złotych i Bialskich) oraz Rudawiec(KGP – najwyższy szczyt Gór Bialskich). Panuje w tym rejonie pewne zamieszanie ze szczytami, ale aby mieć do każdej z Koron zaliczone szczyty trzeba zaliczyć te co wymieniłem. W Puszczy Śnieżnej Białki znajduje się buda noclegowa(poddasze), jest ona położona kilkaset metrów od zielonego szlaku na Dukcie nad Spławami.

Buda noclegowa, tak wyglądała, gdy ostatnio w niej spałem

Ze schroniska na Śnieżnik wchodzi się w około 30 minut. Sam szczyt nie jest zalesiony, znajdziemy tam ruiny wieży widokowej, którą wysadziło komunistyczne wojsko niedługo po wojnie. Widoki ze Śnieżnika są na prawdę piękne, natomiast ciężko trafić tam tak żeby nie było zasłaniającej wszystko mgły.

Ruiny wieży na Śnieżniku

Ruiny wieży na Śnieżniku

Widok na Czarną Górę

Widok na Czarną Górę

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s