3. Góry Izerskie – Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.)

Korona Sudetów

P1130083Wysoka Kopa Zdobycie najwyższego szczytu Gór Izerskich nie stanowi większego problemu, gdy się wie od której strony najłatwiej go zdobyć. Na szczyt prowadził niegdyś czerwony-główny szlak sudecki, niestety jednak komuś przeszkadzał i obecnie szlak idzie tylko w pobliżu szczytu. Osobiście polecam wybrać się właśnie czerwonym szlakiem. Opiszę tą trasę idąc od Polany Izerskiej.

Z Polany izerskiej ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku wschodnim. Po drodze mijamy Przełęcz Mokrą, aż dochodzimy do Rozdroża pod Kopą.

P1130026 P1130029

Stąd ruszamy dalej czerwonym szlakiem w kierunku wschodnim i wspinamy się na Przednią Kopę.

P1130032

Po jakiś dziesięciu minutach marszu lekko w dół, gdzieś na wysokości około 1000 metrów trafiamy na ładną wiatę i to ona jest kluczowym znakiem w poszukiwaniu szczytu. Na wiacie jest namalowane „10 minut na Wysoką Kopę” i strzałka w prawo, znajduje się też charakterystyczne drzewo.

P1130042 P1130043

P1130068

Jeżeli tak jak my natraficie na burzę warto zatrzymać się w chacie. Jest bardzo wygodna, ale żeby nie zostać zalanym przez popularne w Izerach deszcze, należy zabezpieczyć dach.

Patrząc na wprost na wiatę, z prawej strony znajduje się widoczna dróżka i to nią podążamy na szczyt. Przez 10 minut idziemy dróżką, a zadanie ułatwiają nam resztki przechodzącego tu kiedyś szlaku czerwonego. Szczyt łatwo odnaleźć są na nim trzy tabliczki i olbrzymi kopiec kamieni.

P1130076 P1130083 P1130085Szczyt porasta młody las iglasty zasadzony w Górach Izerskich po klęsce ekologicznej. Drzewka zasłaniają widoki, przez co szczyt nie jest zbyt efektowny, natomiast przyjemność z szukania go zaspokaja potrzebę widokową 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s