29. Góry Złote – Postawna (1124 m n.p.m.)

Korona Sudetów Polskich

postawna tablica

Postawna – szczyt w Sudetach Wschodnich, zaliczany według różnych podziałów do Gór Złotych lub Bialskich, jeden z najwyższych w tym rejonie i z tego powodu niekiedy traktowany jako najwyższy szczyt Gór Bialskich, co nie jest ścisłe; Wysokość według różnych źródeł 1117 lub 1124 m n.p.m. Wierzchołek położony w Polsce, w powiecie kłodzkim, przy granicy z Czechami (odległość od granicy wynosi około 200 m w prostej linii), na wododziale zlewni Bałtyku i Morza Czarnego. Nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny. Północny stok Postawnej jest obszarem źródliskowym rzeki Biała LądeckaWedług (Regionalizacji fizycznogeograficznej Polski) J. Kondrackiego znajduje się w Gór Złotych (332.61). Postawna zaliczana jest do Korony Sudetów Polskich.

Wejść na Postawną można z dwóch kierunków. Mimo, że przez szczyt ani w jego pobliżu nie przebiega żaden szlak turystyczny to dotarcie tam nie jest problemem. Najbliżej do szczytu jest z Przełęczy Trzech Granic gdzie dotrzeć można szlakami koloru żółtego, zielonego, niebieskiego i czerwonego. Szlaki te wiodą z Czech bądź wzdłuż granicy. Z Przełęczy wystarczy kierować się granicą w stronę Rudawca. Mimo, że nie jest to szlak to ścieżka jest wydeptana i dobrze widoczna. Z drugiej strony można dotrzeć pod Postawną zielonym szlakiem z Rudawca. Kiedy szlak zielony z Rudawca odbija w dół ze szczytu Iwinka należy kierować się ścieżką graniczną wzdłuż Rezerwatu Puszczy Śnieżnej Białki i dalej do słupka granicznego oznaczonego w ten sposób.

P1170873

Do słupka można dotrzeć także innymi nieoznaczonymi ścieżkami widocznymi na mapie.

Samo zdobycie szczytu to drobnostka ale jedyny problem jest w znalezieniu tabliczki. Aby nieco ułatwić znalezienie szczytu przedstawimy opis jak dokonały tego Górskie Zajoby.

Idąc prostopadle ze szczytu Trawna ( grupa skałek po czeskiej stronie widoczna doskonale z miejsca gdzie jest słupek graniczny) w stronę granicy należy przeciąć granicę i kierować się lekko w lewo w stronę płotu. Następnie wzdłuż niego i dalej równolegle do linii tego płotu. Należy się rozglądać za tablicą. My posiłkowaliśmy się mapą, opisami wejść znalezionymi w internecie oraz telefonowym GPSem z aplikacją Trekbuddy. Poniżej zdjęcia i poglądowa mapka, która może być pomocna.P1170885 P1170886 P1170887 postawna

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “29. Góry Złote – Postawna (1124 m n.p.m.)

  1. Witam.

    Aktualnie szczyt jest bardzo czytelnie oznaczony 2 nowymi tabliczkami (+ 3, ta stara drewniana), widocznymi już z daleka, ze ścieżki granicznej.

    Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s