26. Góry Kaczawskie – Skopiec (724 m n.p.m.)

Korona Gór Polskich

P1130169Skopiec to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich. Obok niego znajduje się Baraniec szczyt niewiele mniejszy, bo mający 720 metrów wysokości i kto wie czy to jednak on nie jest najwyższy 🙂 Tak czy siak odnalezienie szczytu nie jest takie łatwe gdyż nie prowadzi na niego żaden szlak, a szczyt można pomylić z kupką skał znajdującą się dosłownie kilka metrów od właściwego wierzchołka Skopca.

Opcja 1

Najbliżej szczytu można podjechać samochodem do Komarna i tam zaparkować. Od tej strony podejście na szczyt jest ostre i ciągnie się asfaltem aż do Przełęczy Komornickiej, gdzie należy zejść z żółtego szlaku i ruszyć w górę w stronę lasu niebieskim szlakiem. Po jakiś 10 minutach od rozejścia szlaków docieramy na przełęcz znajdującą się pomiędzy szczytami Baraniec i Skopiec. Barańca będziemy mieli z prawej strony, łatwo go rozpoznać ponieważ jest tam maszt przekaźnikowy i nadajnik telefonii komórkowej.

P1130130 P1130127

Przełęcz Komarnicka i rozejście szlaków

Przełęcz Komarnicka i rozejście szlaków

Opcja 2

Jeżeli przy okazji zdobywania szczytu chcemy zobaczyć niesamowite widoki to polecamy szlak z Radomierza, jest on dość wymagający, ale urokliwy. Ciągnie się wzdłuż polanek, z których możemy podziwiać Karkonosze i Rudawy Janowickie. Szlak jest prosty, nie da się go zgubić i prowadzi w to samo miejsce co w Opcji 1, czyli na przełęcz między szczytami Baraniec i Skopiec.

P1050878 P1050883

Opcja 3

Niebieski szlak prowadzi w stronę Skopca również od strony Dziwiszowa oraz Przełęczy Widok, gdzie po drodze możemy podziwiać niesamowite widoki. Szlak jest dość łatwy i doprowadzi nas do Przełęczy Komarnickiej i skrzyżowania z niebieskim szlakiem.

P1050916 P1050913

Wejście na szczyt

Przy poszukiwaniu najwyższego szczytu Gór Kaczawskich warto być uważnym gdyż nie prowadzi tam żaden szlak górski, jedynie leśna ścieżka i oraz kopczyki  kamieni usypywane przez turystów. Z przełęczy pod Skopcem i Barańcem udajemy się ścieżką, która znajduje się bezpośrednio naprzeciw masztu przekaźnikowego. W okresie letnim warto poszukać ułożonej z kamieni strzałki.

P1130143

Widok na ścieżkę na Skopiec

Widok na ścieżkę na Skopiec

W tle maszt przekaźnikowy

W tle maszt przekaźnikowy

Idąc ścieżką po paru minutach wchodzimy do lasu iglastego i dosłownie po chwili natrafiamy na ścieżkę prowadzącą w lewo, gdzie odnajdujemy skałki i wszystko sugeruje nam, że jest to najwyższy punkt góry. A wygląda to tak:

P1130153

TO NIE JEST SZCZYT! Należy wrócić na ścieżkę leśną i podejść jeszcze kilkadziesiąt metrów do przodu i pojawi się kolejna ścieżka, a na jej końcu odnajdziemy szczyt. Sam szczyt nie jest miejscem efektownym, znajduje się tu punkt pomiarowy, tabliczka informacyjna i kopczyk kamieni.

P1130161 P1130162 P1130169

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s