24. Góry Wałbrzyskie – Chełmiec (851 m n.p.m.)

Korona Gór Polskich

P1060185Chełmiec (niem. Hochwald) – szczyt górski o wysokości 851 m n.p.m., wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący wzniesieniem Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), wznoszącym się bezpośrednio nad Wałbrzychem. Chełmiec to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Góruje ponad Kotliną Wałbrzyską, między Wałbrzychem, Szczawnem a Boguszowem. Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Po korekcie okazało się, że Borowa (854 m n.p.m.) jest o kilka metrów wyższa. Zbudowany z porfirów masyw swój kształt zawdzięcza wulkanicznej przeszłości. Chełmiec jest doskonałym punktem widokowym na Sudety, zwłaszcza Sudety Środkowe.

Chełmiec - widok od strony Szczawna Zdrój

Chełmiec – widok od strony Szczawna Zdrój

W latach 80. XIX wieku na szczyt poprowadzono dwie drogi gruntowe, wycinając las na jednym zboczu oraz wierzchołku, celem udostępnienia góry ruchowi turystycznemu. W 1888 zbudowano kamienną wieżę widokową o wysokości 22 m (do dziś istniejącą i udostępnioną do zwiedzania- podobno :p). W latach 20. i 30. XX wieku odbywały się rajdy samochodowe na trasie Boguszów – szczyt Chełmca. Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne.

Kamienna wieża i maszt

Kamienna wieża i maszt

Po lewej stronie od wieży widokowej znajduje się 45-metrowy krzyż (najwyższy krzyż w Polsce) wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Nocą jest oświetlany dużymi reflektorami. Wszystkie budowle Chełmca, a zwłaszcza wieża RTV, są widoczne z kilkudziesięciu kilometrów przy dobrej pogodzie. Jako ciekawostka warto wspomnieć, że w 2004 roku na zboczach tej góry odbyły się mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim w konkurencji downhill.

P1060188 P1060189

„Niedaleki Chełmiec uważaliśmy, dzieci, za świętą górę, sądząc, że na niej świat się kończy i że z jej wierzchołka wstępuje się do nieba. Ta osobliwa góra działa na mą wyobraźnię bez ustanku.”Laureat literackiej Nagrody Nobla z 1912 r., Gerhard Hauptmann

Po tym naukowo-literackim wstępie przejdźmy do konkretów. Na Szczyt Chełmca można wejść z 5 różnych kierunków. Ktoś może zapytać dlaczego aż z 5? Odpowiedź jest banalnie prosta. Chełmiec to bardzo widowiskową góra, która monumentalnie góruje nad pobliskimi miejscowościami. Jest to jedno z ulubionych miejsc weekendowych wycieczek okolicznych mieszkańców dlatego praktycznie z każdej pobliskiej miejscowości na szczyt wiedzie szlak turystyczny. Dodatkowo góra opleciona jest ścieżkami rowerowymi czy leśnymi drogami. Nie bez znaczenia jest to, że szczyt zaliczany jest do KGP co powoduje również wzmożony ruch turystyczny. Spora popularność góry skutkuje tym, że szlaki wiodące na szczyt są dobrze oznaczone i przetarte. Infrastruktura turystyczna również na dobrym poziomie, dodatkową atrakcją jest droga krzyżowa trudu górniczego kończąca się krzyżem milenijnym na szczycie.

Opcja 1

Spacerowa, łatwa

Szlak Zielony z Boguszow na sam szczyt Chełmca. Jest to szeroka droga wiodąco początkowo przez zabudowania Boguszowa, następnie urokliwymi polanami by później prowadzić turystów przez las. Wejście na szczyt od tej strony polecamy na niedzielny spacer. Ok godzinka powinna wystarczyć na pokonanie tej trasy. Dodatkowa atrakcja to wspominana wyżej droga krzyżowa.

Opcja 2

Wspinaczka Alpejska;p

Również szlak zielony ale idąc od strony Lubomina zmienia on drastycznie swoje oblicze. Na początku marszu nic nie zwiastuje tragedii jaka czeka nas podczas ostatniej fazy marszu. Chełmiec mocno góruje nad okolicą a jego wysokość względna jest bardzo duża dlatego też strome podejście zielonym szlakiem polecamy wędrowcom, którzy chcą się zmęczyć.

Opcja 3

Gorce

Szlak niebieski z Gorc na szczyt prowadzi przez piękne polany u podnóża Mniszka a następnie równie urokliwymi lasami masywu Chełmca. W ostatniej fazie łączy się ze szlakiem zielonym z Boguszowa. Szlak nie jest trudny również spacerowy.

Opcja 4

Mordor

Opcja ta jest popularna głównie wśród mieszkańców Wałbrzycha gdyż trasa ta swój początek ma w jednej z Wałbrzyskich dzielnic… chodzi oczywiście o popularny Biały Kamień. Zaczynamy z ulicy Ratuszowej gdzie zwiedzić przy okazji można były stadion Zagłębia Wałbrzych, obcenie swoje mecze rozgrywa tam Górnik Wałbrzych. Tuż przy stadionie podziwiać można powstające centrum sportowo rekreacyjne z boiskami basenami Aquaparkiem, halą sportową, hotelem, spa i chyba jedynie Prezydent Miasta Zielonego Drzewka wiec czym jeszcze. Serce rośnie gdy widzimy jak Wałbrzych się zmienia… już niedługo będzie to kurort na europejskim poziomie… ale wracając do tematu:p Szlak żółty nie jest może spacerowy bo w niektórych fragmentach można złapać zadyszkę ale nie nastręcza też szczególnych trudności. Na początku krajobraz urozmaicają tradycyjne wałbrzyskie hałdy a później można już delektować się pięknem lasów.

Opcja 5

Himalaizm po wałbrzysku

Szlak niebieski tym razem od strony Szczawna Zdroju ( polecamy zwiedzić przy okazji to urocze miasteczko obrośnięte dookoła Wałbrzychem. Pełno tam pięknych miejsc, zabytków, kuracjuszy, kawiarni itp… taka wałbrzyska Polanica albo Ciechocinek). Początkowo szlak prowadzi nas przez Szczawno by później przejść szybko wałbrzyskie osiedle Konradów aby zanurzyć się wreszcie w gęsty stary las. Droga ta jest bardzo przyjemna i relaksująca… do pewnego momentu. Mianowicie do czasu gdy nie zacznie się kulminacyjne podejście. Wtedy wyciągami czekany, zakładamy raki, przypinamy asekurację i można ruszać… a tak poważnie jest stromo wąsko i sypko… szlak po najmniejszej linii oporu wiedzie na sam szczyt. Tu naprawdę można się zmęczyć.

Opcja Gratisowa to wejście w stylu Zajobów, o którym można przeczytać tutaj https://gorskiezajoby.wordpress.com/2012/09/30/gory-kamienne-i-walbrzyskie-lipiec-2011/

Moja prywatna sugestia: spacerując już w okolicach Chełmca warto zboczyć z wyznaczonych szlaków albo pobłądzić troszkę po szlakach rowerowych i leśnych duktach. Natknąć można się na pozostałości starych sztolni górniczych, ciekawe skałki czy roślinność. Polecamy na weekendowe

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s