2. Równina Świdnicka – Popiel (281 m n.p.m)

Korona Sudetów Polskich

P1130636Popiel

Postaram się przedstawić w miarę jasny opis wejścia na jeden z najtrudniejszych szczytów w Sudetach Polskich. Podczas naszej wyprawy zmuszeni byliśmy rozbić obóz pośredni pod jakąś wiatą w okolicach wsi krzyżowa, gdyż podejście było zbyt wycieńczające. No dobra pośmiali my się, teraz do rzeczy 🙂

Po internecie krążą różne opisy wejścia na Popiel, jest nawet jeden opis wejścia na nie tą górę! Także polecam się wczytać w ten tekst i dokładnie zapoznać z dokumentacją zdjęciową. Aby zdobyć Popiel po pierwsze musimy trafić do wsi Makowice. Znajduje się ona na południe od Świdnicy, niedaleko linii kolejowej prowadzącej ze Świdnicy do Dzierżoniowa. Ja opiszę jak podjechać pod sam szczyt ze wsi Opoczka, która jest na trasie ze Świdnicy. W Opoczce jadąc od Świdnicy trzeba skręcić w lewo, są tam dwa skrzyżowania prowadzące do Makowic i można pojechać jednym i drugim, ponieważ prowadzą w to samo miejsce, pod stary folwark.

Folwark

Z prawej strony ukaże nam się ładny pałac.

Następnie dojedziemy do centrum, gdzie droga będzie rozchodzić nam się w lewo i prosto(trochę w prawo jakby), będzie to obok sklepu obok, którego musimy przejechać. Następnie polecam jechać tak jak zaznaczyłem na mapce aż miniemy znak ostrzegający o końcu wsi.

Zaraz za znakiem (100 m) droga rozchodzi się i należy skręcić w lewo na drogę polna i tutaj pozostawić auto. Z lewej strony zobaczymy górę, która wygląda w ten sposób.

Nie jest to popiel, co zaznaczyłem na mapce. Możemy wejść na ten wzgórek,który na szczycie wygląda tak:

Na wprost znajduje się małe pole, które przecinamy i wchodzimy do lasu.

Tutaj najtrudniejszy etap, bo na sam szczyt nie prowadzi żadna bardziej wydzielona ścieżka(przynajmniej w lecie było sporo chaszczy) i trzeba się kierować intuicja (szukać najwyższego punktu). Szczyt jest około 200 m od skraju lasu, w jego centralnej części, obok można poznać szańce z czasów Wojny Siedmioletniej. Sam szczyt za to jest już bardzo rozpoznawalny. Znajduje się na nim:

– betonowy słupek

– znak pomiarowy,

– wydrapany napis na drzewie Popiel

Tak właśnie zdobywamy ten chyba najlepiej ukryty szczyt do Korony Sudetów Polskich. Polecam wszystkim 🙂

Mapka:

Reklamy

4 uwagi do wpisu “2. Równina Świdnicka – Popiel (281 m n.p.m)

 1. Hej!
  Opis pierwsza klasa i okazał się bardzo pomocny podczas zdobywania w miniony weekend szczytu.
  Na świeżo dodam tylko, że:
  1. Pomocnym punktem przy zdobywania szczytu z kierunku pd-zach jest niewielki parów położony w lesie. Szczyt ulokowany jest na północny zachód od tego obniżenia.
  2. Na drzewie, na szczycie wzniesienia, został wyryty w korze 2 napis POPIEL.
  3. Na słupku betonowym wypisaliśmy nazwę szczytu i w.np.m. ale jako, że do dyspozycji mieliśmy jedynie ołówek z IKEA to nie spodziewam się aby to oznaczenie się zachowało:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s