19. Góry Kamienne – Waligóra (934 m n.p.m.)

Korona Sudetów Polskich

P1150563Waligóra najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych. Leży, odpowiednio, w ich północnej i środkowej części. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Masyw Waligóry tworzy wydłużony południkowo, kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi; najlepiej widoczne, północne, opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, czyniąc górę dominującym elementem krajobrazu tego miejsca.

Zdobywanie Waligóry nie należy do trudnych ani długich ale wszystko zależy oczywiście od wyboru trasy. Najszybszy jest szlak żółty z Przełęczy Trzech Dolin i stromym wejściem prowadzi prosto na szczyt. Polecamy zacząć od czeskiego piwka w Andrzejówce i potem ruszyć ostro w górę, tak aby po 20 minutach stanąć na szczycie.Dosyć sypkie podłoże żwirowe i duże nachylenie powoduje, że można się zmęczyć podchodząc a przy złych warunkach atmosferycznych wejście jest odrobinę niebezpieczne.

Andrzejówka i Waligóra

Andrzejówka i Waligóra

Widok z żółtego szlaku w stronę Wałbrzyskiego Aspen

Widok z żółtego szlaku w stronę Wałbrzyskiego Aspen

Zimowy zjazd żółtym szlakiem do Andrzejówki

Zimowy zjazd żółtym szlakiem do Andrzejówki

Dla ludzi, którzy preferują spokojny spacer polecić można wejście szlakiem czarnym i niebieskim wzdłuż zbocza Waligóry aż do przełęczy gdzie należy skręcić w szlak żółty, który łagodnie prowadzi na szczyt. Od tej strony wjechać można również rowerem niebieskim szlakiem rowerowym, którego odgałęzienie prowadzi na sam szczyt.

P1150531 P1150544

Szczyt nie jest widowiskowym miejscem. Znajduje się tam polanka i kamienny znak wskazujący szczyt z wyrytym napisem Waligóra 936 m. Widoki zapewnia natomiast samo wejście na szczyt. Ze stromego szlaku żółtego pięknie widać Przełęcz Trzech Dolin, schronisko Andrzejówka oraz Hale pod Klinem. Idąc od strony niebieskiego szlaku podziwiać można widoki na całą panoramę Gór Suchych.

Widok na Aspen

Widok na Aspen

Zajoby na szczycie

Zajoby na szczycie

Kamienny blok

Kamienny blok

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s