18. Góry Wałbrzyskie – Borowa (853 m n.p.m.)

Korona Sudetów Polskich

P1060279Borowa Szczyt znajdujący się na terenie Wałbrzycha, jest zaliczany do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Do Korony Gór Polskich zaliczany jest leżący po przeciwnej stronie Wałbrzycha Chełmiec, choć nie jest on w cale najwyższy.

Na Borową można dojść od kilku stron.

Opcja 1.

Czerwony szlak z Wałbrzycha, który zaczyna się w okolicy wiaduktu kolejowego w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze i stromymi podejściami prowadzi na sam szczyt. Szlak ten wiedzie gęstym lasem i należy być czujnym ponieważ często krzyżuje się z leśnymi drogami a oznaczenie pozostawia wiele do życzenia. Idąc tą drogą po ok. 1 h 15 min zdobędziemy szczyt i jak to w Górach Wałbrzyskich bywa nie obędzie się bez sporego zmęczenia.

Opcja 2.

Miejsce startu takie samo jak przy opcji nr 1 ale tym razem wybieramy szlak żółty do Przełęczy pod Borową. Szlak z pewnością bardziej atrakcyjny niż wejście czerwonym. Powodów jego atrakcyjności jest kilka. Po 1 zaraz na początku drogi mamy okazję zwiedzić ruiny zamku Nowy Dwór pokonując strome lecz krótkie podejście. Powód 2 sporo ciekawych widoków na Borową, Suchą, Wołowiec. Powód 3 po drodze mijamy atrakcyjną widokowo Przełęcz Kozią i Przełęcz pod Borową.

Widok na Borową spod ruin zamku

Widok na Borową spod ruin zamku

P1030813

Zamek Nowy Dwór

Przełecz kozia

Przełęcz Kozia

A więc  start pod Wiaduktem kolejowym i szlakiem żółtym na zamek. Dalej strome i mozolne podejście na Przełęcz Kozią, następnie krótki odcinek do Przełęczy pod Borową. Z tego miejsca zmieniamy szlak na czerwony i zaczynamy podejście pod szczyt. Początek bardzo stromy i żwirowy później nieco się wypłaszcza. Wejście na szczyt powinno zająć ok. 1 h 30min.

Opcja 3.

Ta opcja na wejście dedykowana jest wędrowcom idącym z Andrzejówki bądź Rybnicy Leśnej. Z tamtej strony należy wybrać szlak zielony, prowadzący przez wieś Kamionki a następnie przez las do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym z Opcji nr 1

Zabytkowy kościół w Rybnicy Lesnej

Zabytkowy kościół w Rybnicy Lesnej

Kamieniołom na trasie z Andrzejówki do Rybnicy Leśnej

Kamieniołom na trasie z Andrzejówki do Rybnicy Leśnej

Opcja 4.

Dla ludzi wędrujących z Andrzejówki jest też możliwość dojścia na Borową szlakiem niebieskim przez Turzynę, Jeleniec, Rogowiec, Rybnicą Małą, Jałowiec Mały aż do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym z opcji nr 2. Szlak ten dla bardziej wytrwałych i zaprawionych turystów ale warto wybrać się tym szlakiem ponieważ widoki zapierają dech w piersiach.

Ruiny zamku Rogowiec

Ruiny zamku Rogowiec

Opcja 5.

Szlak zajobów.

Jak można przeczytać w opisie wyprawy w Góry Wałbrzyskie i Kamienne zajoby wybrały zupełnie inną drogę na Borową. W związku z barakami prowiantu wyruszyliśmy z Andrzejówki szlakiem zielonym w stronę Rybnicy, dalej drogą do Wałbrzycha do najbliższego sklepu w dzielnicy Glinik.

Piękne widoki na Góry Kamienne

Piękne widoki na Góry Kamienne

Samo podejście na Borową zaczęliśmy w okolicy pętli autobusowej skręcając  w ulicę Spadzistą na osiedle domków jednorodzinnych, która po kilkuset metrach zamienia się w leśną drogę  i prowadzi do przez las, pieknymi polanami z widokiem na Wałbrzych i Chełmiec.

P1060274 P1060276

Tym leśnym duktem docieramy do szlaku Czerwonego z opcji nr 1 i ostrym podejściem zdobywamy szczyt. Do dobrego poruszania się po nieoznakowanych leśnych drogach niezbędna będzie dokładna mapa i dobra orientacja w terenie.

Szczyt.

Sam szczyt jak to często bywa w Sudetach mimo, że jest najwyższy to nic z niego nie zobaczymy bo jest porośnięty gęstym lasem. Na szczycie Borowej niewielka polanka podobna do tej na Waligórze, miejsce na ognisko i kamienne pozostałości (być może oznaczenia szczytu). Na szczycie brakuje nawet tabliczki z nazwą. Widoków dostarcza natomiast samo wejście na Borową. Ze szlaku czerwonego z Podgórza często prześwituje widok na kotlinę Wałbrzyską i Masyw Chełmca. Ze szlaku żółtego jak napisałem przy opcji nr 2 są również ciekawe widoki.

Zajoby na Borowej

Zajoby na Borowej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s