11. Pogórze Wałbrzyskie – Sas (515 m n.p.m.)

Korona Sudetów Polskich

P1060171Sas to najwyższy szczyt pogórza wałbrzyskiego leży pomiędzy Szczawnem Zdrój a wsią Struga. Zdobywać można go z dwóch stron, ale niestety na oznaczenie szlakiem nie mamy co liczyć. Na szczyt nie wiedzie żadna droga ani ścieżka. 1 opcją jest zdobycie szczytu od strony pomnika ułanów legii nadwiślańskiej tuż za miejscowością Szczawno zdrój. Za wiaduktem kolejowym w prawo i do góry drogą nr 375 po jakiś 500 metrach po lewej stronie Park Ułanów aż do pola, które przecina budowa obwodnicy Szczawna. Należy przejść przez pole w stronę lasu i zboczem kierować się do najwyższego punktu wzniesienia.


2 opcja na wejście to podejście od strony nasypu kolejowego w stronę Chełmca. Tą trasą my zdobywaliśmy Sasa. Zaczynamy od ronda przy nasypie kolejowym w Szczawnie na ulicy.Przechodzimy pod wiaduktem i zakręcamy szosą w lewo.

P1060161

Mijamy zabudowania i domki i tuż za nimi w miejscu gdzie łączy się z naszą szosą budowana obwodnica Szczawna zaczynamy zdobywać szczyt (nie polecamy marszu nasypem kolejowym ponieważ jeżeli będziemy chcieli z niego zejść czeka nas przedzieranie się przez pokrzywy i chaszcze róże itp.Warto przejść te kilkaset metrów po asfalcie).

P1060167

Przechodzimy przez budowę obwodnicy i zaczynamy podejście polami w stronę zalesionej części góry.

P1060169

Dalej przez krzaki, trawy i gałęzie wchodzimy do lasu aby po kilku minutach podejścia dotrzeć w najwyższy punkt góry. Na szczycie znajduje się kopczyk kamieni i wyryty na drzewie napis SAS.

P1060170 P1060172

                     

Sam szczyt jest raczej nieatrakcyjny, nie rozciągają się żadne widoki. Interesująca może być natomiast historia walk w rejonach tej góry w czasach napoleońskich o czym poczytać można na stronie http://par_struga.republika.pl/05_zrodla_bitwa.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s